МЕНТАЛНО ЗДРАВЉЕ У ШКОЛСКОЈ КЛУПИ
„Образовање ума без образовања срца није образовање“
Године за нама биле су посебно изазовне за ментално здравље свих нас. Пандемија нас је подсетила колико је важно да водимо рачуна о менталном здрављу, будемо повезани и бринемо једни о другима. Проблеми у различитим секторима постали су видљивији – посебно проблеми у здравству и образовању. Пандемија нам је скренула пажњу на важну улогу коју запослени у школама имају током кризних периода и изазове са којима се сусрећу. Током претходне године, неколико медијски испраћених случајева насиља у школама поново је интензивирало причу о одговорности, али и о потребама запослених у образовању. Претходних година често говоримо о томе шта се очекује од запослених у школама. Време је да питамо запослене у образовању како они разумеју одређене аспекте свог посла и контекста у којем раде, да их питамо које су њихове потребе, ко све и на које начине може да помогне да заједничким снагама унапређујемо квалитет образовања и васпитања у Србији. Од марта 2023. године, истраживачи Института за педагошка истраживања у Београду покрећу два истраживања у којима ће бити позвани да учествују сви запослени у школама у Србији.
ИСПИТИВАЊЕ ПИСМЕНОСТИ О МЕНТАЛНОМ ЗДРАВЉУ, ИСКУСТАВА И ПОТРЕБА КОЈЕ СЕ ОДНОСЕ НА ПРОБЛЕМЕ МЕНТАЛНОГ ЗДРАВЉА УЧЕНИКА: УЗОРАК ЗАПОСЛЕНИХ У ШКОЛАМА
- колико су информисани о менталном здрављу и специфичним проблемима менталног здравља младих (нпр. самоповређивању младих)?
- шта им је потребно да боље разумеју ученике са проблемима менталног здравља и буду ефикаснији у контакту са њима?
- шта мисле о особама са проблемима менталног здравља и како се сналазе у школском контексту када су проблеми менталног здравља у питању?
- колико су информисани о расположивим ресурсима у заједници који им могу помоћи у раду са ученицима са тешкоћама менталног здравља и како сарађују са другим установама и стручњацима који се баве овом темом?
ИСПИТИВАЊЕ ОДНОСА ЗАПОСЛЕНИХ У ШКОЛАМА ПРЕМА НАУЧНИМ ИСТРАЖИВАЊИМА
- колико често учествују у научним истраживањима која се спроводе у школама?
- шта мисле коме све и колико ова истраживања користе?
- шта су њихови разлози за (не)учествовање у истраживањима која се спроводе у школама?
- како виде сарадњу образовног и научног сектора у Србији?
Ово је наш истраживачки тим и наши контакти - пишите нам!
Прелиминарни резултати истраживања коментарисани су у медијима.
Поред овог истраживања, тим истраживача Института за педагошка истраживања у сарадњи са колегама са Факултета за специјалну едукацију и рехабилитацију Универзитета у Београду учествује у испитивању инструмената за процену писмености младих о менталном здрављу које се спроводи у неколико земаља у свету. Детаљније се можете информисати ОВДЕ.